История Украины. Модуль (43-49)
У ХІ–ХІІ ст. на території Давньоруської держави починається період феодальної роздробленості. На її території утворилася низка самостійних князівств: Київське, Переяславське, Чернігово-Сіверське, Волинське, Галицьке, Ростово-Суздальське, Муромське, Рязанське, Смоленське, Тмутараканське, Турово-Пінське, Полоцько-Мінське, Новгородська і Псковські землі. У цю добу роздробленість набула стійкої, прогресуючої тенденції. Якщо на початку ХІІ ст. утворилося 15 князівств (земель), то їхня кількість на початку ХІІІ ст. сягнула 50.
Це історичне явище було зумовлене економічними, політичними, соціальними, морально-духовними, психологічними причинами1.
Початок феодальної роздробленості Київської Русі привів до її ослаблення в усіх сферах суспільного життя. Тому давньоруська держава не змогла протистояти монголо-татарській навалі.
Багаторічне вивчення проблеми характеру і впливу монголо-татарської навали на розвиток Київської Русі привели дослідників до різних висновків.
Широковживаний термін «монголо-татарська навала» є умовним і не зовсім точним. Монголи не становили більшість у війську, проте саме вони були цементуючим ядром, військовою елітою, яка вела за собою підкорені народи. Татари — це один із підкорених народів, представники якого обіймали високі посади при дворі монгольського хана. Однак, китайські хроністи називали «татарами» всі степові етнічні об’єднання.
Перша битва монголо-татарських військ з руськими дружинниками відбулась 1223 р. на річці Калці. Тоді об’єднані русько-половецькі сили зазнали нищівної поразки: загинули 6 князів та 9/10 руських воїнів. Нова хвиля монгольської навали розпочалась у 1237 р. Тоді на прикордонних рубежах Русі з’явилось багатотисячне військо онука Чингізхана — Батия. В 1240 р. під ударами кочівників пав Київ. Це відкрило Батию шлях на Захід — татаро-монголи вторглись у Польщу, Угорщину, Чехію, Словаччину, Трансільванію. Знекровлене на руських територіях військо Батия в 1242 р. змушене було припинити наступ у західному напрямку та, повернувшись у пониззя Волги, заснувати нову державу в складі Монгольської імперії — Золоту Орду. З цього часу встановлюється іноземне іго на 238 р.
При встановленні монгольської влади руські землі не увійшли до складу Золотої Орди, тут не було створено постійно діючого адміністративного апарату завойовників,
ординці не намагались навернути православних у свою віру, не відміняли місцевих традицій, звичаїв.
Монголо-татарська навала значно вплинула на економічний розвиток руських земель. Після ординського завоювання панівною верствою залишалися феодали-землевласники. Залежною від них верствою були селяни, які ще більше закабалялися. Багато феодалів переходили до співпраці з загарбниками, керуючись власними інтересами: можливістю збереження свого привілейованого становища, феодальних повинностей. Великим феодалом у цей період залишалась церква, оскільки частина духовенства перейшла на сторону золотоординців, закликаючи народні маси до покірності.
Збільшення феодального землеволодіння сприяло подальшому обезземеленню селян, їхній заборгованості феодалам. З’явились нові категорії залежного селянства: кріпаки (закабалені селяни), неповноправні члени общини, наймити, підсусідки, змушені через відсутність засобів виробництва виконувати різні повинності на користь багатих сусідів, халупники, які не мали навіть своїх господарських споруд і тулилися на подвір’ях багатих сусідів, дольники, яким залишалась лише частина виробленого ними продукту. Повноправні члени общини, які прийшли з інших місць, звалися «сябрами», «товаришами», «поплічниками» тощо.
Знаходячись у стані тієї чи іншої феодальної залежності, селяни зазнавали подвійного гніту: місцевих феодалів та феодалів Золотої Орди. Головним видом податків було збирання грошової ренти («подімщини»). Збиралась і дань натурою (медом, воском, хутрами, зерном тощо). Трудове населення виконувало 14 видів ординських «даней» і повинностей: «вихід», або «царева дань», податок безпосередньо на ординського хана, торгові збори («мит», «танка»), візничі повинності («ям», «підводи»), утримання ханських послів («корм»), різні «дари» і «почесті» хану, йог родичам і наближеним. Кожного року до Орди відходила велика кількість срібла. Періодично збиралися великі «запити» на військові потреби. Збирання данини ординські хани віддавали на відкуп, що погіршувало становище населення.
Унаслідок навали було зруйновано майже 50 міст із 74. 14 зруйнованих міст так і не відбудувались, а 15 перетворились на села. Надовго були втрачені традиції кам’яного будівництва — лише через сто років після навали Батия воно досягло домонгольського рівня. Руйнація міст і величезні демографічні втрати населення Київської Русі призвели до занепаду ремесел і торгівлі. Рабство великої кількості ремісників призвело до втрати спадкоємності в ремісництві, зникнення цілих галузей: виробництва емалі, зерні, черні, різьби по каменю тощо. У свою чергу занепад ремесел, зменшення обсягів виробництва призвели до занепаду торгівлі.
Монгольська навала сприяла занепаду Києва як економічного та політичного центру давньоруської держави. Тому виникли нові центри консолідації, посилювалась феодальна роздрібненість. Це призвело до остаточного послаблення Русі та розчленування її земель — в ХІV–ХV ст. південні та західні землі опинились у складі Литовського князівства та Польського королівства, а Північно-Східна та Новгородські землі залишились під владою Золотої Орди.
Таким чином, період феодальної роздробленості мав ряд негативних тенденцій, які призвели до послаблення Київської Русі, захоплення її земель іноземцями та гальмування державотворчих процесів корінного населення.
3 червня 1907 р. були опубліковані царський Маніфест про розпуск II Державної думи і новий закон про вибори до III Думи, відповідно до якого 80% населення Російської імперії позбавлялося виборчих прав. фактично було здійснено державний переворот, який не тільки відкривав новий період — період реакції, а й підводив риску під революційними змаганнями 1905—1907 рр. Перша російська революція зазнала поразки.
Отже, різке загострення економічних, політичних, соціальних та національних проблем, посилене поразкою царизму в російсько-японській війні 1904—1905 рр. призвело до стихійного вибуху народного незадоволення — першої російської революції. Ця революція пройшла у своєму розвитку кілька фаз: "піднесення — кульмінація — спад", яким відповідають кардинальні зміни та зрушення у суспільному житті. Надзвичайно важливо, що в процесі розгортання революційних подій виникли нові суспільно-політичні явища та тенденції, які надалі суттєво вплинули на історичну долю України: переплетення та взаємовплив робітничого, селянського та національно-визвольного рухів; виникнення широкомасштабних народних виступів; усвідомлення народними масами ефективності та результативності спільного натиску на самодержавство; посилення настроїв нестабільності та вагань селянства й армії; суттєве розширення внаслідок проголошення царського Маніфесту меж легальної політичної та культурної діяльності, помітне її пожвавлення та урізноманітнення; активізація процесу масової самоорганізації суспільства (утворення політичних партій, рад, профспілок тощо); поява в опозиційних сил легального офіційного каналу впливу на владу — думської трибуни.
Зборівський договір підсумував першу фазу в історії Хмельниччини і легалізував самоврядність українських козаків в межах Речі Посполитої. Ця самоврядність втілилася у козацькому державному утворенні — Війську Запорозькому, також відомому як Гетьманщина.
Час правління Володимира Великого історики справедливо вважають періодом значного піднесення Київської Русі, добою зміцнення Києвом своїх попередніх завоювань, досягнення ним вершини стабільності політичного та економічного розвитку.
За час свого правління Володимир Великий розширив кордони Київської Русі:
а) 981 року одержав велику перемогу над польським королем Мешком І, повернув захоплені ним давні міста Перемишль, Белз, Велинь, Холм і наклав на поляків данину;
б) 983 року здійснив вдалий похід на Німан проти сильного балтського племені ятвягів;
в) у 982 і 984 роках відновив владу Києва над землями радимичів і в’ятичів;
г) здійснив успішний похід проти волзьких болгар, які утримували важливий „срібний шлях” з Азії. У результаті походу був укладений почесний мир, який забезпечував торгові зв’язки Русі з найбільшою державою Середньої Азії – Хорезмом;
д) Поширив владу Києва, Західного Бугу й Німану до Середнього Поволжя. Повністю залежними від Києва стали Біла Вежа й Тмутаракань.
Одним з головних напрямків зовнішньої політики Володимира був захист південних кордонів держави від печенігів, що кочували на той час між Дунаєм та Уралом. Для цього побудували „гради” на берегах річок Остер, Трубіж, Сула, Стугна та ін. На богатирські застави з постійними військовими гарнізонами, без сумніву, відіграли вирішальну роль у стабілізації ситуації на півдні Русі.
Питання 43
Усі спроби польського уряду залюднити територію
Правобережної України, яка спустіла від кровопролитних воєн та втечі населення,
були марними: люди не вірили полякам. Тоді 1685 року новий польський король Ян
Собеський, який добре знав козаків, вирішив для досягнення своєї мети поновити
козаччину. Були створені чотири полки. На чолі Богуславського полку став
полковник Самійло Самусь-Іванович, Корсунського — Захар Іскра, Брацлавського —
Андрій Абазин, Білоцерківського — Семен Палій. Найвидатнішим серед полковників
був Семен Палій.
Від Правобережного Полісся до «Дикого поля» мешканці міст і селищ визнавали владу С. Палія і «покозачувалися». Ця територія, яку називають «Паліївщиною», дуже приваблювала переселенців з Польщі, Молдови, Лівобережжя насамперед тим, що вони там могли безпечно жити й працювати. Фастів, опорне місто Білоцерківського полку, перетворився на справжню фортецю. С. Палій боронив своїх людей як від зовнішніх ворогів, так і від панів. Своєю політикою керманич Правобережжя «руйнував економічну базу польського панування в Україні». Найбільше потерпала польська шляхта, яка те й робила, що вчиняла наїзди, руйнуючи села та вбиваючи селян. Магнати навіть зробили спробу ув'язнити С. Палія, та з допомогою козаків йому пощастило звільнитися. Польський уряд змушений був крізь пальці дивитися на всі витівки С. Палія й не вживав ніяких заходів, щоб його приборкати, бо поки український полковник був потрібен для захисту Речі Посполитої від турків та кримчаків. Адже С. Палій кілька разів разом з лівобережними полками здійснив успішні походи на турецько-татарські фортеці. Таке вигідне становище, а також великий авторитет «народного героя» С. Палій прагнув використати для об'єднання Лівобережної та Правобережної України й спільно скинути польське ярмо. З цього приводу він писав листи й І. Мазепі, і воєводі Ромадановському — та марно. Царський уряд напередодні війни зі Швецією не бажав псувати стосунки з Польщею (союзницею), тому С. Палієві могли запропонувати тільки особистий захист. Ситуація кардинально змінилася не на користь Палія після підписання Карловицького мирного договору. Польському урядові більше не потрібні були козаки, і 1699 року сейм ухвалив скасувати полки на Правобережжі. Звичайно, такий наказ викликав невдоволення козацьких полковників, козаків та народних мас, а в С. Палія — справжній опір.
Народні повстання проти Польщі. У вересні 1700 року Палієва армія відбила наступ 4-тис. польської армії з гарматами на Фастів. Розуміючи, що власних сил замало, С. Палій звертається за допомогою до запорожців та І. Мазепи. Тим часом спалахнули селянські повстання на Поділлі, Брацлавщині, південній Київщині, приєднатися до С. Палія виявили бажання (попри заборону) багато козаків Лівобережжя, а також Запоріжжя.
У цей час російські війська зазнали перших поразок від шведів і це робило реальнішою можливість об'єднати правий і лівий береги Дніпра. Про цю нагоду й говорив С. Палій у черговому зверненні до І. Мазепи. Гетьман не поспішав відгукуватися, оскільки відверто побоювався вельми популярного в народі фастівського полковника С. Палія. Більше того, царський уряд разом з І. Мазепою вимагали припинення боротьби й повстань. Тим часом поляки почали перемагати. Зазнав поразки Самусь на Брацлавщині, узяли в полон і замордували Абазина в Ладижині, населення потерпало від жорстоких каральних дій уряду.
Семен Палій (Гурко) (1640-ві - 1710) Народився в м. Борзні на Чернігівщині в заможній козацькій родині. Здобув освіту в Київській колегії, по закінченні якої розпочав службу в Ніжинському полку. Через деякий час перебрався на Запорізьку Січ, а у 80-х рм. разом з кількома сотнями козаків вирушив на південну Київщину, де й отаборився. Опорним центром його полку став Фастів, який козаки перетворили на добре укріплене місто-фортецю й звідки потім здійснювали походи на Туреччину й Крим.
1702 року фастівський полковник очолив визвольну боротьбу проти польського панування на Правобережжі. 1705 року С Палія за наклепом І. Мазепи звинуватили у змові зі шведським королем Карлом XII, після чого заарештували й відправили до Сибіру. Після зради гетьмана його повернули до Москви й поновили в полковницьких правах. Брав участь у Полтавській битві, під час якої очолювані ним козаки хоробро билися зі шведами. На початку 1710 року він помер і був похований у Межигірському монастирі. (За «Довідником з історії України»
Можливо, І. Мазепі потрібно було саме тоді проявити силу свого характеру й вплинути на рішення Петра І, адже він не менше бажав об'єднання українських земель. Але на заваді стали розбіжності ідеології і тактики боротьби двох лідерів.
Від Правобережного Полісся до «Дикого поля» мешканці міст і селищ визнавали владу С. Палія і «покозачувалися». Ця територія, яку називають «Паліївщиною», дуже приваблювала переселенців з Польщі, Молдови, Лівобережжя насамперед тим, що вони там могли безпечно жити й працювати. Фастів, опорне місто Білоцерківського полку, перетворився на справжню фортецю. С. Палій боронив своїх людей як від зовнішніх ворогів, так і від панів. Своєю політикою керманич Правобережжя «руйнував економічну базу польського панування в Україні». Найбільше потерпала польська шляхта, яка те й робила, що вчиняла наїзди, руйнуючи села та вбиваючи селян. Магнати навіть зробили спробу ув'язнити С. Палія, та з допомогою козаків йому пощастило звільнитися. Польський уряд змушений був крізь пальці дивитися на всі витівки С. Палія й не вживав ніяких заходів, щоб його приборкати, бо поки український полковник був потрібен для захисту Речі Посполитої від турків та кримчаків. Адже С. Палій кілька разів разом з лівобережними полками здійснив успішні походи на турецько-татарські фортеці. Таке вигідне становище, а також великий авторитет «народного героя» С. Палій прагнув використати для об'єднання Лівобережної та Правобережної України й спільно скинути польське ярмо. З цього приводу він писав листи й І. Мазепі, і воєводі Ромадановському — та марно. Царський уряд напередодні війни зі Швецією не бажав псувати стосунки з Польщею (союзницею), тому С. Палієві могли запропонувати тільки особистий захист. Ситуація кардинально змінилася не на користь Палія після підписання Карловицького мирного договору. Польському урядові більше не потрібні були козаки, і 1699 року сейм ухвалив скасувати полки на Правобережжі. Звичайно, такий наказ викликав невдоволення козацьких полковників, козаків та народних мас, а в С. Палія — справжній опір.
Народні повстання проти Польщі. У вересні 1700 року Палієва армія відбила наступ 4-тис. польської армії з гарматами на Фастів. Розуміючи, що власних сил замало, С. Палій звертається за допомогою до запорожців та І. Мазепи. Тим часом спалахнули селянські повстання на Поділлі, Брацлавщині, південній Київщині, приєднатися до С. Палія виявили бажання (попри заборону) багато козаків Лівобережжя, а також Запоріжжя.
У цей час російські війська зазнали перших поразок від шведів і це робило реальнішою можливість об'єднати правий і лівий береги Дніпра. Про цю нагоду й говорив С. Палій у черговому зверненні до І. Мазепи. Гетьман не поспішав відгукуватися, оскільки відверто побоювався вельми популярного в народі фастівського полковника С. Палія. Більше того, царський уряд разом з І. Мазепою вимагали припинення боротьби й повстань. Тим часом поляки почали перемагати. Зазнав поразки Самусь на Брацлавщині, узяли в полон і замордували Абазина в Ладижині, населення потерпало від жорстоких каральних дій уряду.
Семен Палій (Гурко) (1640-ві - 1710) Народився в м. Борзні на Чернігівщині в заможній козацькій родині. Здобув освіту в Київській колегії, по закінченні якої розпочав службу в Ніжинському полку. Через деякий час перебрався на Запорізьку Січ, а у 80-х рм. разом з кількома сотнями козаків вирушив на південну Київщину, де й отаборився. Опорним центром його полку став Фастів, який козаки перетворили на добре укріплене місто-фортецю й звідки потім здійснювали походи на Туреччину й Крим.
1702 року фастівський полковник очолив визвольну боротьбу проти польського панування на Правобережжі. 1705 року С Палія за наклепом І. Мазепи звинуватили у змові зі шведським королем Карлом XII, після чого заарештували й відправили до Сибіру. Після зради гетьмана його повернули до Москви й поновили в полковницьких правах. Брав участь у Полтавській битві, під час якої очолювані ним козаки хоробро билися зі шведами. На початку 1710 року він помер і був похований у Межигірському монастирі. (За «Довідником з історії України»
Можливо, І. Мазепі потрібно було саме тоді проявити силу свого характеру й вплинути на рішення Петра І, адже він не менше бажав об'єднання українських земель. Але на заваді стали розбіжності ідеології і тактики боротьби двох лідерів.
Питання 44
У ХІ–ХІІ ст. на території Давньоруської держави починається період феодальної роздробленості. На її території утворилася низка самостійних князівств: Київське, Переяславське, Чернігово-Сіверське, Волинське, Галицьке, Ростово-Суздальське, Муромське, Рязанське, Смоленське, Тмутараканське, Турово-Пінське, Полоцько-Мінське, Новгородська і Псковські землі. У цю добу роздробленість набула стійкої, прогресуючої тенденції. Якщо на початку ХІІ ст. утворилося 15 князівств (земель), то їхня кількість на початку ХІІІ ст. сягнула 50.
Це історичне явище було зумовлене економічними, політичними, соціальними, морально-духовними, психологічними причинами1.
Початок феодальної роздробленості Київської Русі привів до її ослаблення в усіх сферах суспільного життя. Тому давньоруська держава не змогла протистояти монголо-татарській навалі.
Багаторічне вивчення проблеми характеру і впливу монголо-татарської навали на розвиток Київської Русі привели дослідників до різних висновків.
Широковживаний термін «монголо-татарська навала» є умовним і не зовсім точним. Монголи не становили більшість у війську, проте саме вони були цементуючим ядром, військовою елітою, яка вела за собою підкорені народи. Татари — це один із підкорених народів, представники якого обіймали високі посади при дворі монгольського хана. Однак, китайські хроністи називали «татарами» всі степові етнічні об’єднання.
Перша битва монголо-татарських військ з руськими дружинниками відбулась 1223 р. на річці Калці. Тоді об’єднані русько-половецькі сили зазнали нищівної поразки: загинули 6 князів та 9/10 руських воїнів. Нова хвиля монгольської навали розпочалась у 1237 р. Тоді на прикордонних рубежах Русі з’явилось багатотисячне військо онука Чингізхана — Батия. В 1240 р. під ударами кочівників пав Київ. Це відкрило Батию шлях на Захід — татаро-монголи вторглись у Польщу, Угорщину, Чехію, Словаччину, Трансільванію. Знекровлене на руських територіях військо Батия в 1242 р. змушене було припинити наступ у західному напрямку та, повернувшись у пониззя Волги, заснувати нову державу в складі Монгольської імперії — Золоту Орду. З цього часу встановлюється іноземне іго на 238 р.
При встановленні монгольської влади руські землі не увійшли до складу Золотої Орди, тут не було створено постійно діючого адміністративного апарату завойовників,
ординці не намагались навернути православних у свою віру, не відміняли місцевих традицій, звичаїв.
Монголо-татарська навала значно вплинула на економічний розвиток руських земель. Після ординського завоювання панівною верствою залишалися феодали-землевласники. Залежною від них верствою були селяни, які ще більше закабалялися. Багато феодалів переходили до співпраці з загарбниками, керуючись власними інтересами: можливістю збереження свого привілейованого становища, феодальних повинностей. Великим феодалом у цей період залишалась церква, оскільки частина духовенства перейшла на сторону золотоординців, закликаючи народні маси до покірності.
Збільшення феодального землеволодіння сприяло подальшому обезземеленню селян, їхній заборгованості феодалам. З’явились нові категорії залежного селянства: кріпаки (закабалені селяни), неповноправні члени общини, наймити, підсусідки, змушені через відсутність засобів виробництва виконувати різні повинності на користь багатих сусідів, халупники, які не мали навіть своїх господарських споруд і тулилися на подвір’ях багатих сусідів, дольники, яким залишалась лише частина виробленого ними продукту. Повноправні члени общини, які прийшли з інших місць, звалися «сябрами», «товаришами», «поплічниками» тощо.
Знаходячись у стані тієї чи іншої феодальної залежності, селяни зазнавали подвійного гніту: місцевих феодалів та феодалів Золотої Орди. Головним видом податків було збирання грошової ренти («подімщини»). Збиралась і дань натурою (медом, воском, хутрами, зерном тощо). Трудове населення виконувало 14 видів ординських «даней» і повинностей: «вихід», або «царева дань», податок безпосередньо на ординського хана, торгові збори («мит», «танка»), візничі повинності («ям», «підводи»), утримання ханських послів («корм»), різні «дари» і «почесті» хану, йог родичам і наближеним. Кожного року до Орди відходила велика кількість срібла. Періодично збиралися великі «запити» на військові потреби. Збирання данини ординські хани віддавали на відкуп, що погіршувало становище населення.
Унаслідок навали було зруйновано майже 50 міст із 74. 14 зруйнованих міст так і не відбудувались, а 15 перетворились на села. Надовго були втрачені традиції кам’яного будівництва — лише через сто років після навали Батия воно досягло домонгольського рівня. Руйнація міст і величезні демографічні втрати населення Київської Русі призвели до занепаду ремесел і торгівлі. Рабство великої кількості ремісників призвело до втрати спадкоємності в ремісництві, зникнення цілих галузей: виробництва емалі, зерні, черні, різьби по каменю тощо. У свою чергу занепад ремесел, зменшення обсягів виробництва призвели до занепаду торгівлі.
Монгольська навала сприяла занепаду Києва як економічного та політичного центру давньоруської держави. Тому виникли нові центри консолідації, посилювалась феодальна роздрібненість. Це призвело до остаточного послаблення Русі та розчленування її земель — в ХІV–ХV ст. південні та західні землі опинились у складі Литовського князівства та Польського королівства, а Північно-Східна та Новгородські землі залишились під владою Золотої Орди.
Таким чином, період феодальної роздробленості мав ряд негативних тенденцій, які призвели до послаблення Київської Русі, захоплення її земель іноземцями та гальмування державотворчих процесів корінного населення.
Питання 45
В сучасних умовах економічних
складностей і загостреності суспільно-політичних колізій
у країні, матеріальних негараздів у сферах науки і культури перед
українським народом стоїть вкрай важливе завдання - подолати труднощі
й зберегти національний суверенітет власної держави. Незалежність
України вже не раз у минулому прагнули відстояти по-своєму її правителі
- князі, гетьмани, кошові отамани, президенти... Тому правильне
розуміння історичних закономірностей і процесів становлення
Української держави, врахування набутого досвіду має велике значення
не лише для нинішніх науковців, а й урядовців. У цьому аспекті,
на наш погляд, принципового значення набуває аналіз діяльності
володаря булави початку ХVІІІ ст. Івана Ілліча Скоропадського
(1646-1722), за правління якого практично припинилося державотворення
в автономному утворенні - Гетьманщині й розпочався швидкий занепад
самобутнього козацького устрою, створеного гетьманом Б. Хмельницьким
(1595-1657). У намаганнях І. Скоропадського зберегти в основі національні
органи влади, територію, фінансову систему, збройні сили, піднести
міжнародний авторитет країни тощо, безперечно, вбачається історичний
зв'язок епох, бо саме зараз мусимо вирішувати схожі проблеми.У
свій час відомий український історик, правознавець, археограф, етнограф
і белетрист, академік О. Левицький (1866-1922), вивчаючи документальні
матеріали про одного з попередників Скоропадського - гетьмана
Івана Самойловича, категорично заявив: "В історії всіх країн
і народів навряд чи можна відшукати правителів, власна доля яких
була б такою зрадливою та мінливою, насиченою всілякими нещастями
й катастрофами, як доля малоросійських гетьманів"У радянській
історіографії персоналіям останніх приділялось невиправдано
мало уваги. Її "офіційні" представники з різних причин не
випустили в світ жодної монографії, спеціально присвяченої комусь
з володарів булави України, окрім хіба що Б. Хмельницькому, авторитет
і заслуги якого тоді були вже загальновизнаними. За умов панування
марксистсько-ленінської методології, з її гаслом про провідну
роль народних мас в історії, в працях суспільствознавців простежувалася
певна недооцінка діяльності багатьох непересічних осіб, особливо
коли вони належали до середньовічної соціальної еліти, тобто були
гнобителями простих трударів. Видатних діячів давнього минулого
зображували, як правило, лише у великих справах, у неординарних
моментах їх життя. Образно кажучи, з них робили монументи. Тоді
як об'єктивність та історична справедливість вимагали іншого
для них - правдивої біографії з характерними рисами й індивідуальними
моральними якостями. Ще в кінці 50-х років нашого століття Ф. Шевченко
в одній з своїх статей закликав вітчизняних науковців покінчити
з "схематизмом" і подавати в студіях кожну видатну особу в
нерозривній єдності з подіями певного часу. Незабаром ця праця
зазнала гострої критики з боку вищих партійних керівників. В дисертації
ж всебічно висвітлена діяльність одного з провідних гетьманів
на тлі суспільно-політичного життя й економічного становища
Української козацької держави першої чверті XVIII ст.
Питання
46
Національно-визвольний рух українського
народу посилився в 1905—1907 рр. Народні маси України вимагали скасування
будь-яких національних привілеїв і встановлення рівноправності всіх народів,
вільного розвитку української мови й культури, безперешкодного навчання українською
мовою у школах, права вільного користування нею в судах та інших
адміністративних установах, заснування культурно-освітніх гуртків і товариств,
видання літератури, газет і журналів українською мовою.Під могутнім
революційним натиском царизм змушений був послабити національний гніт
українського народу. Законом від 21 листопада 1905 р. дозволяли видавати літературу
національними мовами, випускати газети й журнали, створювати культурно-освітні
товариства і відкривати національні театри.В Україні у ряді сіл учителі
починали вчити учнів українською мовою. У багатьох містах — Києві, Одесі,
Полтаві, Чернігові, Катеринославі, Кам'янці-Подільському та інших і деяких
селах виникли культурно-освітні товариства «Просвіти». Активну участь у їх
роботі брали видатні діячі української культури Леся Українка, Панас Мирний, Д.
Яворницький. У ряді міст відкривали українські клуби, музично-драматичні
гуртки, наукові товариства.З кінця 1905 р. почали видавати газети й журнали
українською мовою. В цілому у 1906 р. їх налічувалося 18, а протягом 1905—1907
рр. виходило 25. Першою щоденною українською газетою стала «Громадська думка»
(пізніше «Рада»). Остання виходила з 15 вересня 1906 р. по 2 серпня 1914 р.
Загальну лінію газети визначали діячі Товариства українських поступовців. Із
нею співробітничали провідні діячі української культури, зокрема М.
Грушевський, І. Франко, О. Олесь, В. Винниченко та інші. Щоденні газети
«Громадська думка», «Рада», «Нова громада» утримував щедрий меценат Є.
Чикаленко.Переломний момент революції настав на початку 1906 р., коли поступки
царату спричинилися до розколу серед революціонерів. Задовольнившись
гарантіями конституційного правління, ліберали погодилися взяти участь у
виборах до Думи. Але радикали вирішили їх бойкотувати, стверджуючи, що
соціалістична революція ще не закінчилася. Внаслідок цього такі найсильніші
українські партії, як «Спілка» та УСДРП, своїх кандидатів не висунули, обраною
виявилася лише жменька українських лібералів. Проте значну кількість українців
обрали за мандатами російських парти. Ь 497 членів І Думи депутація України
включала 63 українців, 22 росіян, п'ятьох поляків, чотирьох євреїв і одного
німця. Коли зібралася Дума, українці швидко організували парламентський клуб
із понад 40 депутатів для обстоювання своїх інтересів.Українці в Думі
добивалися насамперед більшої автономності для своєї країни. Українське
селянство дещо несподівано всім серцем підтримало цю вимогу. Не менш
популярною була вимога української освіти, особливо на початковому рівні. Але
уряд, відчуваючи себе дедалі впевненіше, відкинув їх. Його представники
вважали, що надання українцям більшої автономії розпалить у них апетит до
незалежності. 3 червня 1907 р. були опубліковані царський Маніфест про розпуск II Державної думи і новий закон про вибори до III Думи, відповідно до якого 80% населення Російської імперії позбавлялося виборчих прав. фактично було здійснено державний переворот, який не тільки відкривав новий період — період реакції, а й підводив риску під революційними змаганнями 1905—1907 рр. Перша російська революція зазнала поразки.
Отже, різке загострення економічних, політичних, соціальних та національних проблем, посилене поразкою царизму в російсько-японській війні 1904—1905 рр. призвело до стихійного вибуху народного незадоволення — першої російської революції. Ця революція пройшла у своєму розвитку кілька фаз: "піднесення — кульмінація — спад", яким відповідають кардинальні зміни та зрушення у суспільному житті. Надзвичайно важливо, що в процесі розгортання революційних подій виникли нові суспільно-політичні явища та тенденції, які надалі суттєво вплинули на історичну долю України: переплетення та взаємовплив робітничого, селянського та національно-визвольного рухів; виникнення широкомасштабних народних виступів; усвідомлення народними масами ефективності та результативності спільного натиску на самодержавство; посилення настроїв нестабільності та вагань селянства й армії; суттєве розширення внаслідок проголошення царського Маніфесту меж легальної політичної та культурної діяльності, помітне її пожвавлення та урізноманітнення; активізація процесу масової самоорганізації суспільства (утворення політичних партій, рад, профспілок тощо); поява в опозиційних сил легального офіційного каналу впливу на владу — думської трибуни.
Питання
47
Збо́рівський до́говір (8 серпня 1649) — угода укладена між королем Речі Посполитої Яном ІІ Казимиром з одного боку і Військом Запорозьким на чолі з гетьманом Богданом Хмельницьким з другого.Зборівський договір підсумував першу фазу в історії Хмельниччини і легалізував самоврядність українських козаків в межах Речі Посполитої. Ця самоврядність втілилася у козацькому державному утворенні — Війську Запорозькому, також відомому як Гетьманщина.
Короткі відомості
За умовами цього договору:
- Король визнавав самоврядність
Війська Запорозького, Гетьманщини, у межах Київського,
Чернігівського і Брацлавського воєводств.
- На землях Війська Запорозького
влада належала гетьману, резиденція якого розміщувалась в Чигирині. Уряди
усіх рівнів на території Гетьманщини мали право займати лише православні
шляхтичі.
- У контрольованій козаками
Україні не мали права перебувати війська коронні. Євреї не мали права
займати державні посади й бути лихварями. Єзуїти не мали права утримувати
освітні заклади.
- Чисельність козаків Війська
Запорозького обмежувалась реєстром у 40 000 осіб. Усі ті, хто не потрапив
до козацького реєстру, мали повернутися до панів.
- Проголошувалась амністія всім
учасникам Хмельниччини, православним і католицьким шляхтичам, які
примкнули до козаків і воювали проти урядових сил.
- Православна Київська митрополія
відновлювалася у своїх правах, а київський митрополит мав увійти до сенату
Речі Посполитої. Питання про унію передавалось на розгляд сейму.
- Підписаний мирний договір не
задовольняв ані козаків, ані уряд Речі Посполитої. Обидві сторони почали
підготовку до нового етапу війни.
Білоцеркі́вський
ми́рний до́говір 1651 —
договір між польським урядом і гетьманом України Богданом
Хмельницьким, укладений
в Білій Церкві 18 (28) вересня 1651 року після невдалої для селянсько-козацьких військ Берестецької
битви.
Умови
договору були важкими для України. За Білоцерківським договором Україна
залишалася під владою шляхетської
Польщі.
- Польській шляхті поверталися маєтки у Київському, Брацлавському і Чернігівському воєводствах;
- територія, підвладна Богдану
Хмельницькому, обмежувалася лише Київським воєводством;
- реєстрове
козацьке військо
скорочувалося з 40 до 20 тисяч чоловік;
- Україна була позбавлена права
вступати у відносини з іноземними державами і повинна була розірвати союз
з Кримським
ханством.
- гетьман зобов'язувався розірвати
союз із Кримом і відіслати з України татарські загони.
- гетьман позбавлявся права
дипломатичних відносин з іноземними державами.
Народні маси
України й запорозькі козаки були невдоволені Білоцерківським миром настільки,
що Богдану Хмельницькому довелося їх утихомирювати. Боротьба повинна була
розгорітися з новою силою.Богдан Хмельницький використав Білоцерківський
договір для перепочинку і підготовки нового воєнного виступу проти шляхетської
Польщі. Після початку воєнних дій Білоцерківський договір в травні 1652 був
анульований Б. Хмельницьким.
Переяславська угода 1654 року між
Московією та Україною - це, безумовно знакова подія в історії двох братніх
слов’янських народів-сусідів витлумачувалася раніше й зараз сприймається з
різних позицій — від захвату й беззаперечного схвалення до повного неприйняття
дій козачої старшини, що «пішла на службу до московського царя». Але більшість
вітчизняних істориків все ж таки оцінюють Переяславську Раду й угоду, підписану
в березні того ж року на основі усної присяги, радше як договір двох сторін
(хоча й нерівноправних), а не тільки як присягу України «на вірність
московському білому царю».
І зараз не заважає відтворити вельми цікаві обставини, за яких відбувалася 348 років тому Переяславська Рада. Перебіг подій під час першого етапу (1648 — 1653 рр.) Визвольної війни українського народу під проводом гетьмана Богдана Хмельницького, попри гучні перемоги (під Жовтими Водами, Корсунем, Зборовом, Батогом...) й не менш гучну трагічну поразку від польсько- литовської армії на полі під Берестечком, виявив одну закономірність: уряд Гетьманщини так і не знайшов союзників, на яких можна було б спиратися в боротьбі за державну незалежність. Кримський хан постійно підступно зраджував Богдана Хмельницького в найбільш важливі моменти битв; молдовський господар був залежною фігурою в руках польського короля, турецького султана й тих же кримських татар. Москва ж перебувала ніби над сутичкою і очікувала часу, щоб втрутитися в конфлікт, який виснажив усіх його «гравців».
В таких складних умовах гетьман Богдан Хмельницький, прагнучи до української незалежності, шукав союзника, яким і виявилась Москва. Укладений згодом договір – Переяславські статті 1654р. – оцінювався сучасниками по-різному: одні тлумачили його як возз’єднання, інші – як поглинання.
Предмет. Історичні передумови українсько-московського договору 1654 року, зміст Березневих статтей Б.Хмельницького та погляд сучасників на зміст і значення цього договору.
Об’єкт. Причини, наслідки та оцінка договору 1654 року.
Завдання. Засвоїти уроки Переяслава та провести паралелі між минулими та сучасними українсько-російськими відносинами.
І зараз не заважає відтворити вельми цікаві обставини, за яких відбувалася 348 років тому Переяславська Рада. Перебіг подій під час першого етапу (1648 — 1653 рр.) Визвольної війни українського народу під проводом гетьмана Богдана Хмельницького, попри гучні перемоги (під Жовтими Водами, Корсунем, Зборовом, Батогом...) й не менш гучну трагічну поразку від польсько- литовської армії на полі під Берестечком, виявив одну закономірність: уряд Гетьманщини так і не знайшов союзників, на яких можна було б спиратися в боротьбі за державну незалежність. Кримський хан постійно підступно зраджував Богдана Хмельницького в найбільш важливі моменти битв; молдовський господар був залежною фігурою в руках польського короля, турецького султана й тих же кримських татар. Москва ж перебувала ніби над сутичкою і очікувала часу, щоб втрутитися в конфлікт, який виснажив усіх його «гравців».
В таких складних умовах гетьман Богдан Хмельницький, прагнучи до української незалежності, шукав союзника, яким і виявилась Москва. Укладений згодом договір – Переяславські статті 1654р. – оцінювався сучасниками по-різному: одні тлумачили його як возз’єднання, інші – як поглинання.
Предмет. Історичні передумови українсько-московського договору 1654 року, зміст Березневих статтей Б.Хмельницького та погляд сучасників на зміст і значення цього договору.
Об’єкт. Причини, наслідки та оцінка договору 1654 року.
Завдання. Засвоїти уроки Переяслава та провести паралелі між минулими та сучасними українсько-російськими відносинами.
Га́дяцький до́говір (також
трапляється застаріле іменування «Гадяцькі статті»; пол. ugoda
hadziacka) — угода, укладена 16 вересня 1658 року під містом Гадяч
з ініціативи гетьмана Івана Виговського між Річчю Посполитою і Гетьманщиною, що передбачала входження останньої до
складу Речі Посполитої під назвою «Великого Князівства Руського»
як третього рівноправного члена двосторонньої унії Польщі і Литви.
Передбачалася також ліквідація Берестейської унії. Основні перетворення, однак,
так і залишилися на папері, оскільки польський Сейм ратифікував договір у
сильно урізаному вигляді, скасувавши його головні положення.За умовами Україна, як незалежна
держава, під назвою Велике Князівство Руське входила на рівних правах з Польщею
і Литвою до складу федерації. Територію Великого Князівства Руського складали
київське, брацлавське і чернігівське воєводства. Вища законодавча влада
належала національним зборам депутатів, які обиралися від усіх земель
князівства. Виконавчу владу здійснював гетьман, який обирався довічно й
затверджувався королем. Вибір кандидатів на гетьмана мали здійснювати спільно
всі стани українського суспільства — козацтво, шляхта і духовенство.
Гетьман очолював збройні сили України. У Великому Князівстві Руському
встановлювалися державні посади канцлера, маршалка, підскарбія і вищий судовий
трибунал.Все діловодство мало вестися українською мовою. У Києві або в ін.
місті передбачалося створити монетний двір для карбування власної
монети.Українська армія мала складатися з 60 тис. козаків і 10 тис. найманого
гетьманом війська[Джерело?]. Польським військам заборонялося
перебувати на території князівства. У випадку воєнних дій в Україні польські
війська, які знаходились на її території, переходили під командування гетьмана.
Гарантувалися права та привілеї козацтва. На подання гетьмана щороку сто
козаків з кожного полку мали прийматися до шляхетського стану.Православні віруючі зрівнювались у правах з католиками. Греко-католицька церква
зберігалася, але не могла поширюватись на нові території. У спільному сенаті
Речі Посполитої мали надати право застати православному митрополитові
київському і п'ятьом православним єпископам.Угода передбачала закріплення за Києво-Могилянським колегіумом академічного статусу і зрівняння його у правах з Краківським
університетом. На
території князівства передбачалося заснування ще однієї православної академії
та середніх навчальних закладів — колегіумів, а також фундування в
необхідній кількості початкових шкіл та друкарень.
Питання 48
Для
скріплення влади в державі та впорядкування правових та соціальних відносин
громадян за князювання Ярослава Мудрого було укладено збірник законів, так
звану Правду Ярослава, що становить найдавнішу частину законів руського
права — Руської Правди.За Ярослава Мудрого поширилося і
зміцніло християнство в Київській Русі, а також
оформилася організаційна структура й церковна ієрархія: 1039 документально
стверджено існування Київської митрополії, що перебувала в юрисдикції константинопільського патріарха. Ярослав устійнив церковний устав, яким
визначалися права церкви і духівництва. Крім призначування митрополитів на
київську катедру, Церква Київської Русі користувалася автономією, включно з
тим, що 1051 з ініціативи Ярослава собор
місцевих єпископів обрав русина Іларіона митрополитом київським. За цього
часу засновано також перші монастирі на Русі: св. Юрія, св. Ірини і
славний Києво-Печерський 1051 р., які стали важливими культурними осередками,
в яких писалися літописи, були школи іконописання.
За Ярослава
Мудрого сталася і національна еволюція в Київській державі: варязький вплив залишився тільки в колі
військової дружини, а державні діячі рекрутувалися здебільшого з місцевих
людей, серед яких були: Вишата, Іван Творимирич, Костянтин, син Добрині та ін.
Ярослав
Мудрий був високоосвіченою людиною, він дбав про освіту і культуру свого
народу, заснував при Софійському соборі школу і бібліотеку. За його ініціативою
почалася в Києві праця над перекладами грецьких та інших книг на церковно-слов`янську мову, переписувано багато книг, був укладений літописний звод.
Київська
Русь за Ярослава I Мудрого була великою і могутньою державою Європи, досягнувши
на ті часи найвищого розвитку. Щоб зберегти цілість своєї держави, а заразом
забезпечити права своїх синів, Ярослав встановив систему наслідування (сеньйорату),
згідно з яким старший брат Ізяслав дістав великокняжий престол у Києві,
Святослав — Чернігівщину, Муром і Тмуторокань, Всеволод — Переяславщину, Суздаль і
Ростовщину, Ігор — Володимир Волинський, В'ячеслав — Смоленщину.
Володимир Святославич (давньорус. Володи́мѣръ
Свѧтосла́вичь, 958? —
15 липня 1015) — руський державний і політичний діяч з варязької династії Рюриковичів, князь новгородський (958–980),
великий князь Київський (978 (або 980)–1015). Син Святослава Ігоровича, великого князя Київського,
та його коханки-рабині Малуші. 988
року охрестив Русь, першим з руських князів розпочав
карбувати власну монету. Канонізований Католицькою і Православною церквами як Святий рівноапостольний князь Володимир. Відомий також як
Володимир Великий, Володимир Святий, Володимир
Час правління Володимира Великого історики справедливо вважають періодом значного піднесення Київської Русі, добою зміцнення Києвом своїх попередніх завоювань, досягнення ним вершини стабільності політичного та економічного розвитку.
За час свого правління Володимир Великий розширив кордони Київської Русі:
а) 981 року одержав велику перемогу над польським королем Мешком І, повернув захоплені ним давні міста Перемишль, Белз, Велинь, Холм і наклав на поляків данину;
б) 983 року здійснив вдалий похід на Німан проти сильного балтського племені ятвягів;
в) у 982 і 984 роках відновив владу Києва над землями радимичів і в’ятичів;
г) здійснив успішний похід проти волзьких болгар, які утримували важливий „срібний шлях” з Азії. У результаті походу був укладений почесний мир, який забезпечував торгові зв’язки Русі з найбільшою державою Середньої Азії – Хорезмом;
д) Поширив владу Києва, Західного Бугу й Німану до Середнього Поволжя. Повністю залежними від Києва стали Біла Вежа й Тмутаракань.
Одним з головних напрямків зовнішньої політики Володимира був захист південних кордонів держави від печенігів, що кочували на той час між Дунаєм та Уралом. Для цього побудували „гради” на берегах річок Остер, Трубіж, Сула, Стугна та ін. На богатирські застави з постійними військовими гарнізонами, без сумніву, відіграли вирішальну роль у стабілізації ситуації на півдні Русі.
Питання 49
Друга світова війна мала для України не лише нищівні
наслідки. Повоєнна Україна у багатьох важливих відношеннях виявилася дуже
відмінною від тієї, якою вона була раніше. Значно розширилися її кордони,
зросла політична й економічна вага в СРСР, докорінно змінився склад населення
і, що найважливіше, вперше за багато століть усі українці опинилися в межах
однієї держави.
Відбудова зруйнованого війною народного господарства
країни мала здійснюватися протягом 4 п’ятирічки (1946-1950рр.).Як і в 30-ті
роки, четверта п'ятирічка дала неоднозначні результати. Зусилля, спрямовані на
відбудову важкої промисловості, що поглинули 85 % капіталовкладень, принесли
дивовижні успіхи. У 1950 р. промислове виробництво в Україні на 15 %
перевищувало рівень 1940 р. У Західній Україні, де до війни важкої
промисловості практично не існувало, прогрес у цій галузі особливо вражав: до
1950 р. промислове виробництво у краї зросло на 230 %. У 1950-х роках Україна
знову стала однією з провідних індустріальних країн Європи. Вона виплавляла
більше чавуну на душу населення, ніж Великобританія, Західна Німеччина та
Франція, а за видобутком вугілля майже дорівнювалася до Західної Німеччини.
Однак хоч українська промисловість порівняно з довоєнним періодом стала навіть
потужнішою, її частка у загальному промисловому виробництві Радянського Союзу
впала, оскільки нові індустріальні центри, що виникли за Уралом, розвивалися ще
швидшими темпами.
Зростання промисловості, проте, не привело до
підвищення життєвого рівня. Традиційне для радянського режиму нехтування
випуском товарів споживання дійшло до крайнощів: купити пару взуття, зубну
щітку чи навіть буханець хліба було проблемою. На 1950 р. легка промисловість
ледве досягла 80 % довоєнного рівня. Купувати продукти споживання стало ще
складніше внаслідок грошової «реформи» 1947 р., що девальвувала карбованець і
«з'їла» особисті заощадження.
Але ніде невдачі відбудови не виявилися з такою
очевидністю, як у сільському господарстві — цій хронічно хворій галузі
радянської економіки. Втративши під час війни більшу частину поголів'я худоби й
техніки, сільське господарство зазнало ще страшніших руйнувань, ніж
промисловість. Крім того, другорядне значення, якого надавали цій галузі
радянські планувальники, і згубна сільськогосподарська політика радянських чиновників
відчутно перешкоджали виправленню становища на селі. Ніби цього було мало, у
1946 р. прийшли катастрофічна посуха й голод. Тому і результати відбудови
сільського господарства виявились досить скромними. На 1950 р. воно досягло
близько 60 % рівня 1940 р.
Комментариев нет:
Отправить комментарий